Jak nas poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2022 r. nie jest przewidywany nowy nabór do programu Moja Woda. Planowana jest tylko wypłata zobowiązań wynikających z wniosków o dofinansowanie złożonych w dwóch naborach w latach 2020 i 2021.
IMGW-PIB OSTRZEGA: BURZE Z GRADEM/2 małopolskie (wszystkie powiaty) od 14:00/20.06 do 24:00/20.06.2022 deszcz 35 mm, grad, porywy 100 km/h. Dotyczy powiatów: wszystkie powiaty.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że Urząd Statystyczny w Krakowie celem zwiększania świadomości wśród mieszkańców Małopolski na temat znaczenia oficjalnych badań statystycznych dla funkcjonowania i rozwoju społeczności lokalnych, systematycznie popularyzuje badania ankietowe prowadzone na terenie naszego województwa przez ankieterów statystycznych. Chcąc zaspokoić potrzeby informacyjne mieszkańców w zakresie realizowanych przez statystykę publiczną badań, umieściliśmy na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Krakowie w zakładce Badania ankietowe w Małopolsce https://krakow.stat.gov.pl/badania-ankietowe-w-malopolsce/ kompleksowy zestaw informacji dotyczących pracy ankieterów statystycznych i realizowanych przez nich badań. Można się z nich dowiedzieć m.in. jak sprawdzić tożsamość ankietera, jakie badania ankietowe i w jakich terminach przeprowadzane są w danym roku kalendarzowym przez pracowników Urzędu, jakie pytania zadajemy w formularzach badań oraz w jakim celu to robimy.
IMGW-PIB OSTRZEGA: BURZE Z GRADEM/2 małopolskie (5 powiatów) od 12:00/10.06 do 23:00/10.06.2022 deszcz 45 mm, grad, porywy 70 km/h. Dotyczy powiatów: gorlicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz i tatrzański.
IMGW-PIB OSTRZEGA: BURZE Z GRADEM/2 małopolskie (wszystkie powiaty) od 14:00/09.06 do 01:00/10.06.2022 deszcz 50 mm, grad, porywy 75 km/h. Dotyczy powiatów: wszystkie powiaty.
Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że Aneksem Nr 1/2022 zostało zwiększone dofinasowanie zadania własnego na realizację zadania w ramach rządowego programu Celem programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 jest zapewnienie pomocy i ograniczenia zjawiska niedożywienia: dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach lub znajdujących się w trudnej sytuacji oraz osób dorosłych, zwłaszcza osób starszych, samotnych, chorych, niepełnosprawnych. W ramach programu może być udzielona pomoc w zakresie:
Zapraszamy mieszkańców Gminy Uście Gorlickie po odbiór KART GWARANCYJNYCH dla instalacji OZE – zestawów paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła i koltów na biomasę w ramach projektu „Odnawialne źródła energii dla mieszkańców gmin członkowskich klastra energii „Biała Ropa”. Karty Gwarancyjne można odbierać u P. Elżbiety Wansacz w Urzędzie Gminy tel. 18/3516041 w. 46.
Wójt Gminy Uście Gorlickie, informuje, że Gmina Uście Gorlickie, zgodnie z zapisami Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, przyjętego uchwałą
nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 28 września 2020 r. przystępuje do przygotowania analizy ubóstwa energetycznego. Sposób przeprowadzenia analizy ubóstwa energetycznego na terenie Gminy Uście Gorlickie jest zgodny z metodologią przyjętą przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Celem wykonania analizy jest oszacowanie skali zjawiska ubóstwa energetycznego w gminie oraz stworzenie bazy danych osób dotkniętych ubóstwem energetycznym co pozwoli na skierowanie niezbędnych środków na walkę z tym zjawiskiem.
Analiza ubóstwa energetycznego umożliwi przygotowanie odpowiednich programów wsparcia dla mieszkańców oraz pozyskanie środków finansowych na ich realizację.
Ubóstwo energetyczne – ubóstwo względne, w którym gospodarstwo domowe nie może sobie pozwolić na energię lub usługi energetyczne, w celu zapewnienia sobie podstawowych, codziennych potrzeb (ogrzewanie, gotowanie, oświetlenie, itp.). Głównymi czynnikami wpływającymi na ubóstwo energetyczne są: przyczyny techniczne (niski poziom efektywności energetycznej budynków, wadliwe działanie instalacji grzewczych), przyczyny ekonomiczne (bezrobocie, niskie dochody gospodarstw domowych, rosnące ceny energii), przyczyny związane z nieefektywnym korzystaniem z urządzeń grzewczych i elektrycznych. Gospodarstwa domowe doświadczające ubóstwa energetycznego często nie stać na termomodernizację domów oraz na wysokosprawne urządzenia grzewcze i energetyczne.
OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE Nr 54
Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody
Stopień zagrożenia: 1
Ważność: od godz. 07:25 dnia 08.06.2022 do godz. 22:00 dnia 08.06.2022
Obszar: Zlewnie dopływów Wisły oraz zlewnia Czarna Orawa (małopolskie)
Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 70%
IMGW-PIB OSTRZEGA: BURZE Z GRADEM/1 małopolskie (wszystkie powiaty) od 05:00/08.06 do 22:00/08.06.2022 deszcz 35 mm, grad, porywy 70 km/h. Dotyczy powiatów: wszystkie powiaty.
Po raz dziewiąty, na liczącej 3610 m trasie z Małastowa na Magurę Małastowską wyrusza zawodnicy, rywalizujący w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski. Tegoroczne zawody będą 5 i 6 Rundą GSMP.
Zawodnicy, którzy startowali w poprzednich edycjach tej imprezy zawsze doceniali gościnną atmosferę stwarzaną przez organizatorów z Automobilklubu Bieckiego, szybką ale wymagającą trasę, poprawiający się z roku na rok poziom zabezpieczenia zawodów.
Pierwotnie trasa wyścigu liczyła 3150 metrów, po położeniu nowego asfaltu możliwe okazało się przesunięcie startu o 460 metrów; zawodnicy i kibice zyskali 460 metrów i widowiskowy, ciasny lewy zakręt. Obecnie trasa liczy 3610 metrów, jej rekordzistą jest Szymon Łukaszczyk, który w 2019 pokonał ją z czasem 1 min,41 s, 0681s.
Wyścig na Magurę Małastowską ma też innego rekordzistę: aż sześć razy wygrywał tu Waldemar Kluza, trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stawał Andrzej Szepieniec a dwukrotnie Szymon Łukaszczyk i zeszłoroczny triumfator Michał Ratajczyk.
Zapraszam na posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Uście Gorlickie, które odbędzie się w dniu 15 czerwca 2022 r. o godz. 830 w biurze Rady Gminy. Tematyka posiedzenia: Przewodniczący Komisji Anna KLOCEK
Wójt Gminy Uście Gorlickie zaprasza na spotkanie konsultacyjne dot. Strategii Rozwoju Gminy Uście Gorlickie
- w dniu 9 czerwca 2022 r. o godz. 15,00
- w dniu 23 czerwca 2022 r. o godz. 15.00
do Sali Rady Gminy w Zespole Szkół w Uściu Gorlickim.
W ramach projektu wykonano nową nawierzchnię asfaltową na dł. 425m. Celem projektu była poprawa stanu technicznego infrastruktury drogowej dla polepszenia dostępności lokalnej społeczności do instytucji świadczących usługi publiczne w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa, edukacji, opieki, administracji (POZ, Straż Pożarna, Policja, szkoła, przedszkole, urząd gminy) oraz pozostałych obiektów użyteczności publicznej (m.in. obiekty kultu religijnego, biblioteka i GOK). Synergia projektu obejmuje także zakłady przemysłowe, podmioty prowadzące działalność usługową, handlową, gastronomiczną, turystyczną oraz gospodarstwa agroturystyczne zlokalizowane przy drodze objętej remontem. Remont zrealizowano w okresie 20.04.-20.05.2022 r.
Gmina Uście Gorlickie włącza się w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia - Green Week 2022. Tegoroczna akcja przypada od 30 maja do 5 czerwca 2022 r. pod hasłem „Wspólnie zadbajmy o czyste powietrze”. Jest to wydarzenie organizowane przez Komisję Europejską, które poświęcone jest kwestiom związanym z ochroną środowiska.
Z tej okazji pragniemy zaprosić wszystkich mieszkańców do przyłączenia się w akcję.
W ramach Green Week, podczas zorganizowanego w dniu 29 maja „Dnia Dziecka” zostaną rozdane ulotki „Czyste powietrze zdrowy wybór” z informacją o Punkcie Konsultacyjnym Czystego Powietrza, gdzie mieszkańcy zainteresowani wymianą kotła, termomodernizacją domu czy instalacją odnawialnych źródeł energii będą mogli zasięgnąć porady w jaki sposób starać się o dofinansowanie oraz jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku.
Również w szkołach na terenie gminy zostaną przeprowadzone działania informacyjno - edukacyjne w zakresie ochrony powierza oraz konkursy dla dzieci.
Podczas akcji będzie działał również Akcja zostanie zrealizowana w ramach projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.