W ramach projektu realizowanego przez Związek Gmin Ziemi Gorlickiej powstało 5 filmów i 1 spot reklamowy ukazujących 5 drewnianych obiektów sakralnych Ziemi Gorlickiej wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego UNESCO i wydany został folder „Obiekty UNESCO Ziemi Gorlickiej”.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Ochrony Różnorodności Biologicznej Karpat Stakčín - Słowacja”
Zmiana systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Gminie Uście Gorlickie
Więcej na stronie ZGKiM - http://www.zgkimwysowa.pl/zmiana-systemu-gospodarowania-odpadami-komunalnymi-w-gminie-uscie-gorlickie/
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 103/2020 Wójta Gminy Uście Gorlickie z dnia 26 października 2020 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Uście Gorlickie na lata 2021-2026, zaprasza się mieszkańców, instytucje oraz podmioty gospodarcze do składania uwag i propozycji do projektu dokumentu Gminna Strategia Rozwiązywania problemów Społecznych Gminy Uście Gorlickie na lata 2021 – 2026.
W dokumencie tym wskazano kierunki oraz cele strategiczne określające rozwój Gminy Uście Gorlickie i sposoby rozwiązywania problemów społecznych. W ciągu najbliższych lat.
Strategia stanowi materiał wyjściowy do opracowania szczegółowych programów i projektów pomocy społecznej.
Konsultacje będą przeprowadzone w terminie od 12 listopada 2020 r. do 25 listopada 2020 r.
Wnioski i uwagi można składać na piśmie oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej na formularzu konsultacji społecznych stanowiący załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 103/2020 Wójta Gminy Uście Gorlickie z dnia 26 października 2020 r.
Szanowni Państwo,
Informuję, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie realizuje w latach 2017-2021 projekt POIS.02.04.00-00-0180/16 pn. Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych, w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce" nakierowany na ochronę siedlisk kserotermicznych oraz gatunków nietoperzy.
Głównym zadaniem w projekcie z zakresu ochrony nietoperzy jest ochrona ich letnich stanowisk zlokalizowanych w 9 zabytkowych obiektach poprzez remonty dachów tych obiektów. Projektem objęto następujące obiekty:
kościół p.w. Św. Barbary i Św. Stanisława BM w Szyku,
kościół p.w. Rozesłania Świętych Apostołóww Gruszowie,
kościół filialny pw. Św. Łukasza Apostoła w Izbach, Parafia Rzymsko-Katolicka w Banicy,
kościół p.w. Św. Wojciecha B.M. w Szczawnicy,
kościół p.w. Św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy,
kościół filialny pw. Św. Kosmy i Damiana w Wojkowej, Parafia św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku,
kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce,
kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Łącku,
budynek dawnej plebanii w Krościenku, Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem,
Ponadto w ramach projektu wybudowano platformy na guano w 2 obiektach: kościół w Szczawnicy oraz Klasztor Cystersów w Szczyrzycu, zabezpieczono wejście do zimowego stanowiska nietoperzy (jaskinia w rezerwacie przyrody „Diable Skały”).
Obecnie trwają prace polegające na pielęgnacji i dosadzaniu zieleni na trasach przelotów nietoperzy wokół 10 letnich stanowisk oraz prace adaptacyjno – konserwacyjne na ponad 30 letnich stanowiskach nietoperzy.
Zwracamy się z prośbą o umieszczenie na stronie internetowej Gminy baneru informacyjnego projektu (w załączniku do tego maila), wraz z informacją o stronie internetowej projektu: http://krakow.rdos.gov.pl/chiroksero. Zachęcamy również do "polubienia" na facebook oficjalnego profilu projektu: @Chiroksero.
Z upoważnienia RDOŚ w Krakowie
Ośrodek Pomocy Społecznej w Uściu Gorlickim informuje: w związku z obowiązującym stanem epidemii oraz znaczącym
wzrostem zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało
Program „Wspieraj Seniora”.
Kto może skorzystać z programu?
Z programu mogą skorzystać osoby starsze po 70 roku życia. W szczególnych przypadkach pomoc może być udzielona osobie przed 70. życia. Udzielenie pomocy w ramach programu nie zależy od kryterium dochodowego, ani nie jest przyznawana na drodze administracyjnej. Szczególne sytuacje oznaczają brak możliwości zapewnienia niezbędnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej i społecznej osoby. Z programu nie mogą korzystać osoby, które już otrzymują wsparcie w ramach usług opiekuńczych, czy specjalistycznych usług opiekuńczych.
Na jaką pomoc mogą liczyć osoby starsze w ramach programu?
Starosta gorlicki poszukuje osób chętnych do niesienia pomocy osobom potrzebującym i wsparcia w domu pomocy społecznej w opiece nad pensjonariuszami posiadających przygotowanie zawodowe z zakresu
Dane kontaktowe: 18 3516491, email: ops@usciegorlickie.pl
Do 100 tys. złotych mogą uzyskać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządy, które wspierają osoby niepełnosprawne w czasie pandemii. Dzięki rozszerzeniu programu refundacja projektów może wynieść nawet 100 procent poniesionych kosztów.
W czasie epidemii koronawirusa samorządy powiatowe wspierają szczególnie tych mieszkańców, którzy z powodu izolacji i zwiększonych środków ostrożności mają trudności w realizowaniu podstawowych potrzeb i nie mogą w pełni uczestniczyć w życiu zawodowym i społecznym. Dzięki refundacji z PFRON samorządowcy mogą podjąć bardziej skuteczne działania, które uznają za najbardziej potrzebne w danym miejscu i chwili.
Wprowadzone obostrzenia, zamknięcie części szkół i zakładów pracy, a w konsekwencji przejście na naukę i pracę w trybie zdalnym wiążą się ze zwiększonym poczuciem stresu i lęku wielu osób. Wyjątkowa sytuacja epidemiczna powoduje też pogorszenie stanu psychicznego osób niepełnosprawnych. Z myślą o nich PFRON wdraża przyspieszoną procedurę dofinansowań projektów z zakresu wsparcia psychologicznego.
Osoby z niepełnosprawnością, które na co dzień korzystały z psychoterapii, spotkań w ramach grup wsparcia, grupowych zajęć terapeutycznych, różnego rodzaju treningów czy integracji sensorycznej, w czasie pandemii nie mogą uczestniczyć w tych formach wsparcia. W konsekwencji część osób będących w stanie kryzysu psychologicznego pozbawiona jest obecnie terapii, a dla części osób rodzice, opiekunowie i osoby z nimi mieszkające zaczynają odgrywać rolę „terapeutów”.
Szanowni Państwo, miło jest nam poinformować, iż MDDP spółka akcyjna Akademia Biznesu sp. k., realizuje projekt pn. „Kompetencje dla Branży Turystycznej i sektora żywności wysokiej jakości” – zadania Anty-Covid. Jest on współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach II osi priorytetowej „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Działanie 2.21 „Poprawa zarządzania, rozwój kapitału ludzkiego oraz wsparcie procesów innowacyjnych przedsiębiorstw”.
W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, spodziewane są wzrosty poziomu wody (miejscami gwałtowne) do strefy stanów wysokich. Lokalnie, na mniejszych rzekach, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.
https://spisrolny.gov.pl/aktualnosci/jak-zweryfikowac-rachmistrza
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach informuje, że na stronie internetowej www.straz-gorlice.pl oraz na stronie Komendy Głównej PSP www.straz.gov.pl znajdują się informacje dotyczące bezpieczeństwa podczas ogrzewania, dogrzewania pomieszczeń i postępowania w przypadku zaczadzeń.
W związku z zaistniałą sytuacją dot. występowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przypadków zachorowań na COVID-19 wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (KORONAWIRUS) wprowadzamy zaostrzone zasady pracy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wysowej. Podjęta została decyzja o wprowadzeniu działań o charakterze profilaktycznym związanych przede wszystkim z kontaktem naszych pracowników z odbiorcami świadczonych usług. Biorąc pod uwagę powyższe pragniemy poinformować, że od dnia: tj. 16.03.2020 r. do odwołania:
Wójt Gminy Uście Gorlickie zaprasza do konsultacji projektu uchwały w sprawie przyjęcia: „Program współpracy Gminy Uście Gorlickie z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami ustawowo uprawnionymi do prowadzenia działalności pożytku publicznego na rok 2021”. Konsultacje rozpoczynają się 06.11.2020r. Konsultując projekt programu, w oparciu o który możliwa jest coroczna współpraca chcemy poznać Państwa opinie, ale przede wszystkim zaproponowane przez Państwa pomysły, wskazówki, uwagi czy, też nowe formy działania tak, aby Program współpracy w roku 2021 w jeszcze szerszym stopniu odpowiadał Państwa oczekiwaniom. Podstawowym kryterium decydującym o udzieleniu przez Wójta Gminy wsparcia Organizacjom, jest jej działalność na rzecz Gminy Uście Gorlickie i jej mieszkańców oraz spełnienie wymogów określonych w przepisach prawa. Działając w oparciu o przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24.042003r.(Dz. U. z 2020r. 1057) oraz uchwałę Nr XLVIII/466/2010 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 10 listopada 2010r. w sprawie przyjęcia „Regulaminu konsultacji z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji” przedstawiam do konsultacji projekt uchwały w sprawie przyjęcia: „Program współpracy Gminy Uście Gorlickie z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami ustawowo uprawnionymi do prowadzenia działalności pożytku publicznego na rok 2021. Wszelkie uwagi i propozycje do projektu uchwały należy zgłaszać za pomocą formularza w nieprzekraczalnym terminie do 23 listopada 2020r. (liczy się data wpływu do Urzędu) pocztą, faksem lub mailem na adres: Urząd Gminy Uście Gorlickie 38-315 Uście Gorlickie 80 Fax: 183516041 wew.52 e-mail:działalność_gospodarcza@usciegorlickie.pl z dopiskiem: „KONSULTACJE PROGRAMU WSPÓŁPRACY”
Inwestycja została zrealizowana w 2020r. przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa - MIRS” W ramach zadania zostało wykonane boisko wielofunkcyjne o wymiarach 19 x 11 m, na którym mieści się pełnowymiarowe boisko do piłki siatkowej, boisko do gry w koszykówkę, w tenisa oraz do gry w piłkę ręczną wraz z wyposażeniem (kosze, bramki, siatki). Na istniejącej podbudowie zostało wykonane podłoże ze specjalnego betonu jamistego i ułożona została warstwa elastyczna. Zostało także wykonane odwodnienie i krawężniki. Boisko jest zlokalizowane przy Szkole podstawowej w Banicy. Korzystają z niego zarówno uczniowie na zajęciach wychowania fizycznego oraz dzieci i młodzież w ramach spędzania czasu wolnego i rekreacji z dwóch miejscowości Banica oraz Izby. Przyszkolne boisko jest jedynym miejscem rekreacji i zajęć sportowych. Szkoła nie posiada sali gimnastycznej. Boisko jest wykorzystane przez dzieci i młodzież szkolną w ramach zajęć oraz przez młodzież i dorosłych mieszkańców wsi Banica i Izby, dla których boisko przy szkole podstawowej w Banicy jest jedynym miejscem spotkań sportowo-rekreacyjnych