A A A A Kontrast:
A++ A+ A Czcionka:
Język:

Poniżej zamieszczamy apel skierowany do tutejszego samorządu w trybie wniosku
o udostępnienie informacji publicznej, dotyczący szkodliwości glifosatu – środka chemicznego, powszechnie stosowanego w rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie.

 

„W ostatnich latach w przestrzeni medialnej i naukowej dotyczącej zdrowia człowieka coraz częściej pojawiają się niepokojące informacje o skutkach ubocznych powszechnie stosowanego środka chemicznego o nazwie glifosat, występującego w linii produktów marki Roundup.

Środek ten jest obecnie powszechnie stosowany w rolnictwie oraz do pielęgnacji i oczyszczania terenów zielonych. Niestety jest to bardzo toksyczny herbicyd totalny (nieselektywny). Jego działanie jest tak silne, że potrafi on zniszczyć większość roślin zielonych na polach,
w ogrodach, na miejskich terenach zielonych, przy zbiornikach wodnych, torach kolejowych
i wielu innych miejscach, gdzie jest stosowany.

Glifosat wykorzystywany jest też w uprawach GMO, dzięki zastosowaniu w roślinach modyfikacji genetycznej uodparniającej je na działanie tego herbicydu. Niszczy on bowiem niepożądane rośliny (chwasty), a jednocześnie pozostawia bez uszczerbku uprawiane rośliny
– tak twierdzi producent. Wydawałoby się więc, że jest to środek o idealnym działaniu dla upraw roślinnych.

Niestety początkowe doniesienia o rzekomej biodegradowalności glifosatu okazały się błędne – patrz załącznik 1 (Medycyna Pracy 2013:64(5):717-229 Instytut Medycyny pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi "Glifosat i jego preparaty-toksyczność, narażenie zawodowe i środowiskowe).

Na podstawie badań stwierdzono, że pestycyd pozostaje w opryskanych roślinach GMO
i w konsekwencji jest bezpośrednio spożywany przez ludzi i zwierzęta.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że glifosat wyjaławia glebę niszcząc jej mikro - i makroflorę oraz pożyteczne owady. Wraz z opadami jest wypłukiwany z gleby i dostaje się do wód gruntowych, zbiorników wodnych i rzek, a także bezpośrednio do wody pitnej powodując jej zatrucie.

W ubiegłym roku przeprowadzono indywidualne badania na zawartość glifosatu w moczu polskich dzieci. Przebadano 250 dzieci w wieku od 1 roku do 15 lat. Z przeprowadzonych badań wynika, że cała przebadana populacja miała przekroczony dopuszczalny poziom stężenia glifosatu w moczu. O normach stężenia glifosatu w moczu możemy przeczytać w raporcie NIK. U badanych dzieci normy były przekroczone, aż 681% ADI ! (ADI – dopuszczalne dzienne spożycie związków chemicznych na 1 dzień).

Podobne badania przeprowadzono wśród Eurodeputowanych – patrz załącznik 2.

Potężne ilości pestycydów w żywności są bardzo niebezpieczne, dlatego nasze dzieci i dorośli chorują na nowotwory. W 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała glifosat, jako prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi.

Kolejne badania naukowe wykazują, że ludzie mający styczność z glifosatem zarówno
w kontakcie bezpośrednim (podczas oprysków) jak i przez żywność mają wyższe ryzyko zachorowania na chłoniaka nieziarniczego, raka tarczycy, wątroby, trzustki, nerek i pęcherza moczowego oraz chorób takich jak celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna, nietolerancja laktozy, glutenu, stłuszczenie wątroby, niepłodność.

Jako mieszkańcy jesteśmy w/w informacjami bardzo mocno zaniepokojeni.

W załączeniu – (patrz załącznik 3) przedstawiamy raport Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC) pt. "Zagrożenia ze strony glifosatu i Roundupu, najszerzej używanego w uprawach GMO", Warszawa, październik 2016).

 

Odnosimy się do Waszych sumień, abyście nie byli obojętni na problem zawartości chemii
w żywności. Dbałość o zdrowie polskich obywateli, a zwłaszcza dzieci i młodzieży to nasz wspólny, moralny obowiązek”.

 

załącznik 1 : http://www.imp.lodz.pl/upload/oficyna/artykuly/pdf/full/MP_5-2013_M_Kwiatkowska.pdf

załącznik 2 : https://www.ecowatch.com/results-of-glyphosate-pee-test-are-in-and-its-not-good-news-1891129531.html

załącznik 3: https://www.icppc.pl/antygmo/wp-content/uploads/2017/09/raport-glifosat.pdf

 

 

 

 

 

Zapisz się na nasz newsletter:
Urząd Gminy w Uściu Gorlickim
38-315 Uście Gorlickie 80
woj. małopolskie
tel./fax 018-3516041

e-mail: gmina@usciegorlickie.pl
http://www.usciegorlickie.pl/
Urząd czynny:
poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30
Konta Urzędu Gminy do wpłat:
wpłaty podatków, opłaty skarbowej, czynszów
52 8797 1039 0030 0300 1515 0002
wadia
68 8797 1039 0030 0300 1515 0005