Grupa 15 dzieci z klas 6-7 ze szkół podstawowych z naszej gminy ( Uście Gorlickie), w czerwcu br. wzięło udział w innowacyjnym projekcie łączącym edukację ekologiczną na temat lokalnej różnorodności biologicznej z inwentaryzacją przyrodniczą. To wstęp do monitoringu przyrodniczego dla dzieci szkół podstawowych, w którym dowiedzieliśmy się dlaczego monitoring jest ważny oraz jak przebiega praca przyrodnika w terenie. Uczestnicy poznali nie tylko ekwipunek przyrodnika i jego narzędzia pracy takie jak np.: lornetka, lupa, czerpak herpetologiczny, siatka na owady, czy klucze do oznaczania gatunków, konkretne książki i przewodniki, ale także zapoznali się z 3-ma sposobami zapisywania danych: w formie kart jednorazowych obserwacji przyrody, notatnika przyrodnika z akronimami gatunków oraz aplikacji internetowych, w których każdy pasjonat przyrody (nie tylko specjalista) może zapisać swoje obserwacje terenowe wraz z ich lokalizacją GPS, klikając w ekran smartfona. W ten sposób każdy z nas może przyczynić się do obserwacji stanu środowiska naturalnego w formie nazywanej potocznie społecznym monitoringiem przyrody. Z udostępnianych danych mogą później korzystać naukowcy.
Obszar badawczy znajdował się w dolinie Ropek, należy do sieci Natura 2000 i oznaczony jest symbolem PLB 80002 Beskid Niski.
W ramach projektu odbyły się sesje warsztatowe z ornitologiem, herpetologiem, entomologiem i botanikiem, a rezultaty projektu możecie Państwo znaleźć na stronie chlorofil.com.pl. Link bezpośredni: https://chlorofil.com.pl/tropienie-w-ternie-sesje-badawcze-dla-dzieci/
Projekt otrzymał dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w 2022 roku.
Kontakt do organizatora:
Agnieszka Oleszkiewicz
Tel. 608 633 593
Fundacja Chlorofil
Ropki 7, 38-316 Wysowa Zdrój
www.chlorofil.com.pl
Link do prezentacji o projekcie: https://chlorofil.com.pl/tropienie-w-ternie-sesje-badawcze-dla-dzieci/
Link do relacji z podsumowania projektu na facebook: https://fb.watch/dNkpG6hioz/